Forums

Go Back   The TrekEarth Forums >

Notices

Reply

Thread Tools
Old 12-04-2009, 07:19 AM
ninaL's Avatar
ninaL ninaL is offline
TE Expert

Default Re: Postsowieckie ciagaty

52 punkty !!! Moje ostatnie, ktore mialo szalone powodzenie, nie dorownuje.
Ale ja nie wiem, gdzie moge znalezc sowiecki pomnik w Paryzu !
Pamietam Dzierzynskiego Felka w W-wie, ale lud go zburzyl czy tez miasto go wyrwalo, i juz nawet nie wiem tera, czy nawet jest tam tablica pamiatkowa "Tu spoczywa s.p. pomnik Felka Dzierzynskiego, ktorego to pelne imie i nazwisko dalo nazwe dalmierzowym aparatom sowieckicm FED" ! I juz nie wiem, jak sie ta ulica nazywa...Kiedys szukalam chyba Marchlewskiego (albo juz innego, nie wiem), to ludzie sie oburzali, ze to sie nazywa Jana Pawla Bis :). Wiem tylko, ze Plac Komuny nazywa sie tera Plac Washingtona, o czym poinformowal mnie z 10 lat temu oburzony kierowca taksowki. Jak tu teraz znalezc pomnik, jak juz adresy nieaktualne ? Jan D dokonal wyczynu, nie gadajcie, znalazl antyk, unikat, a my qrka jakies tutaj helowiny, jakies konstrukcje nowoczesne u Buckiego, albo rozmyte tramwaje, zadne to zabytki...zadnej wartosci na gieldzie antykow. No, gdyby jeszcze Jan D zrobil to zdjecie aparatem Zorki z 1956 roku, to dopiero mialoby wartosc ! I dopiero naprawde bylabym zazdrosna, a tak jestem tylko sfrustrowana, bo pomniki zburzyli...
Reply With Quote
Old 12-06-2009, 02:15 PM
JanD JanD is offline
Banned

Mila Kolezanko!
Pomnik Dzierzynskiego stal przy Placu Dzierzynskiego, ktry od 20 lat nazywa się tak, jak przed wojna, czyli Placem Bankowym, qrka. Obecnie w miejscu pomnika Dzierzynskiego nie ma tablicy poswieconej Dzierzynskiemu, stoi tu natomiast od 2001 roku pomnik Juliusza Slowackiego zaprojektowany jeszcze w 1932 przez Edwarda Wittiga (miał stanac we Lwowie, ale nie stanął), qrka. Do Placu Bankowego dochodzi z jednej strony ulica Marszalkowska (nazwa nie na czesc Roli-Zymierskiego, ale Franciszka Bielińskiego, marszalka wielkiego koronnego), z drugiej gen. Andersa (do 1990 - Nowotki), z trzeciej Aleja Solidarności (do 1990 - gen. Swierczewskiego), z czwartej trasa WZ. Trasa WZ zostala zbudowana w latach 1947-1949, czyli za PRL-u i dalej nosi te sama nazwe WZ ((czyli Wschod Zachod), qrka.
Plac Komuny Paryskiej nazywa się obecnie Placem (Thomasa Wodorowa) Wilsona (przed wojna nazywal się Placem Zeromskiego, potem Placem Gdańskim) i znajduje sie na Zoliborzu, qrka.
Rondo (a nie plac) Waszyngtona znajduje sie na Pradze, czyli po drugiej stronie Wisly, qrka.
Jakim aparatem zrobiłem swoje zdjecie, to i wszystkie poprzednie? Otoz bardzo by się Pani zdziwila, gdybym qrka powiedział Pani jakim. Ale nie powiem, qrka, bo mnie się nie chce. Tyle tylko powiem, qrka, ze nie jest to qrka Zorka 5.
Pozdrawiam.
JanD
PS. Gdyby Pani potrzebowala jakichs dodatkowych informacji na temat mojego miasta, to sluze pomoca, qrka!
Reply With Quote
Old 12-07-2009, 07:44 AM
ninaL's Avatar
ninaL ninaL is offline
TE Expert

Dzieki, kolego, bo mnie naprawde wszystko sie juz myli, mieszkalam tam przez 7 lat, potem na Wielka Emigracje wyjechala, i wsio zabyla, a tak naprawde, to mi sie pomieszalo, choc jeszcze wszedzie dojde i dojade, bo za bardzo autobusow i tramwaji nie pozmieniali.

Wiem jeszcze, jak dojechac do Placu Komuny czy Wilsona czy tez Zeromskiego, bo tam duzo numerkow jezdzi, wiem, gdzie ulica Zeromskiego, i mam nadzieje, ze jemu nie zmienili ulicy na Popieluszki, bo bym sie powiesila (juz za czasow Placu Komuny, gdy z Kosciola Popieluszki glosy mszy dochodzily do mnie az na Promyka, nad sama Wisle, to mialam samobojcze ciagaty).

Umiem tez dojechac na Rondo Washingtona (dzieki za umieszczenie rzeczy na wlasciwym miejscu), i na Wole, i na Ochote, i na lotnisko, no i pieszo poruszam sie bez problemow, tylko ze tych adresow pozmieniali, wiec gorzej taksowka, bo jak taksowkarz mlody, a ja mu strzele Plac Komuny albo pomyle plac Wilsona z Placem Washingtona, to on qrka zglupieje (chyba, ze GPS ma taka opcje, ze wyswietla tez stare nazwy). Juz mi sie przypomina, ze to z Felka zrobili Bank ( propos, moj syn ma na imie Feliks, ale wcale nie z ciagat do TAMTEGO FELIKSA)... tam kiedys kupowalam dochodzac na nozkach od Placu Teatralnego, gdzies na rogu, danie zwane Chlejem, na wynos, w jedynej znanej mi wtedy (za czasow Placu Komuny), restauracji chinskiej.

A tak w ogole, to najwazniejsze, ze Nowy Swiat nazywa sie dalej Nowym Swiatem, a Krakowskie Przedmiescie tez stoi, no tylko ze wtedy mowilo sie : "Odwroc sie tylem do Partii. Co widzisz" ? No i jak byk stalo : Nowy Swiat. A dzis tam gielda chyba rzadzi, wiec trzeba na odwrot, od tego syfu sie odwrocic, azeby zmienic swiat...Cala mlodosc w Twoim Miescie, jak mozna tego nie kochac ? I BAR UNIWERSYTECKI, zwany KARALUCHEM, tez stoi, i goscilam w nim z nostalgia w kwietniu, nadal mozna zjesc za grosze ziemniaki ze skwarkami i barszcz czerwony, choc nie ma juz tej pani, ktora kiedys specjalnie nalewala barszcz do kubka chochla w taki sposob, ze najpierw rytualnie oblewala nim kubek ;))).

Cenne informacje mi dajesz, Janie D, puzzle poukladal sie w glowie, i
juz bede czula sie mniej skrepowana tymi adresami...Serio.
Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules