Community

#
  • Viewed: 12941
  • Points: 714
Add to FavoritesAdd to my List
Name

Cemal Koyuk Contact

Country
Turkey
Intro
My carrier started in 1988 at Sabah newspaper as a Police Reporter.I continued in various fields as Reporter-Photo Reporter.I worked in active positions such as law court,hospital and street reporter.I witnessed every stage of news because I worked outside.I witnessed operations of activists at universties,shows, and many important events.The photos that I took about a suicide of a young girl in Istanbul in 1990s, found place in best 10 photos in Europe at that year.I followed various international conference,meetings and panels including two summit meetings of NATO. I followed many prime ministers and presidents until today including Turgut 謟al closely. Additionally, I followed foreign stateman that came to Turkey.I went to various cities of Turkey apart from Istanbul on numerous duties. I witnessed several operations at Southeast and sometimes I worked at firing lines.

Together with hot photos of the carrier I like taking photos of children much better.Especially the photos I took in Southeast and Anatolia, natural,innocent looks and images of children came first between the photos I took until today.My favourite photos are about city, nature, winter and animal, people portraits. In fact only one photo I took is important for me.Sometimes I don't have the heart to delet a picture I take even if it is bad. It gives me pleasure to leave it as it is. In our carrier it is not possible to take the same picture again.This is also same for other photos.Sometimes you take photo of a child but you can not catch the same image when you turn around and look again. Each picture has ''one moment''.

I continued to my reporter carrier at Star newspaper after 1999. I worked on important cases at Star newspaper.Eartquakes took great part between them of course. Unfortunately we had to freeze the moments of grief, tears, cries, sufferings, lost lives and desperation .Each picture will be a document of history on newspaper archives as a witness and tragic event.

I completed 20 years of my carrier.I witnessed many important events during this time.In our carrier journalists live life beforehand, We live events one day ago as a live witness of news.We announce these events and important subjects of the country to our society the next day .But we feel happiness ,sadness and sometimes cry before them.We are human first, but sometimes you have to surpass your feelings.Or maybe act as things haven't happened or sometimes keep them.Thus our carrier comes first.

In fact I give tips about me apart from Cv . Anyway, our carrier is like that.20 years passed in this way.I still work for Star newspaper.I don't neglect taking photo of course. I will continue to present best pictures to you.Mesleğe 1988 yılında Sabah Gazetesinde Polis muhabiri olarak başladım. 莈şitli alanlarda Muhabir-Foto muhabiri olarak devam ettim. Hastane-Adliye ve sokak muhabirliği gibi aktif g鰎evlerde 鏰lıştım. Daha 鏾k dışarıda g鰎ev yaptığım i鏸n haberin her t黵l aşamalarında bulundum. 躰iversitelerde meydana gelen eylemler, g鰏teriler ve bir 鏾k 鰊emli olaya tanık oldum. 1990'lı yıllarda İstanbul'da meydana gelen ve gen bir kızın intihar olayında 鏴tiğim fotoğraflar o yıl avrupa'da yılın en iyi on fotoğrafları arasında yer aldı. Uluslararası bir 鏾k konferans ,toplantı ve paneli izledim. Bunların arasında iki Nato zirvesi yer alıyor. Bug黱e kadar bir 鏾k Başbakan'ı ve CumhurBaşkanını bire bir takip ettim. T黵kiye'ye gelen yabancı devlet adamlarını izledim . İstanbul dışında T黵kiye'nin bir 鏾k ilinde 鏴şitli g鰎evlere gittim. Bunların arasında G黱eydoğu'da 鏴şitli operasyonları izledim ve zaman zaman sıcak 鏰tışmaların i鏸nde g鰎ev yaptım. 莈şitli haberlerden dolayı 鰀黮 aldım.

Mesleğin i鏸ndeki sıcak fotoğrafların yanı sıra,daha 鏾k 鏾cuk fotoğrafları 鏴kmeyi seviyorum. 謟elikle G黱eydoğu veya Anadolu'da 鏴ktiğim 鏾cukların doğal, masum g鰎黱t黮eri ve bakışları bug黱e kadar 鏴ktiğim onlarca karenin arasında ilk sırayı alıyorlar. Yine kent, doğa, 鏴vre, hayvan, insan portreleri, kış fotoğrafları en fazla 鏴ktiğim fotoğraflar...Aslında bug黱e kadar 鏴ktiğim tek bir kare benim i鏸n 鏾k 鰊emli. 謞le ki, bazen k鰐 de olsa 鏴ktiğim o kareyi silmeye kıyamıyorum. O haliyle kalması bile bana keyif veriyor. Bizim meslekte 鏴ktiğimiz her karenin bir tekrarı olması m黰k黱 değil. Bu diğer fotoğraflar i鏸nde ge鏴rlidir.Bazen bir 鏾鐄k 鏴kersin arkanı d鰊黳 baktığında aynı kareyi yakalaman m黰k黱 olmaz. Yani her fotoğrafın " O anı" vardır"

Gazetecilik mesleğime 1999 yılından sonra Star Gazetesi'nde devam etmeye başladım. Star Gazetesi'nde de 鰊emli olaylarda g鰎ev yaptım. Tabi bunların arasında depremler ilk sırada yer alıyor. Orada yaşadığımız g鰎dğğm鼁 acıları, g鰖 yaşlarını, ağıtları,feryatları isyanları, 鏸leleri, yok olan yaşamları ve 鏰resizliklere malasef tanık olup, fotoğraf karelerinde dondurmak zorunda kalmamız mesleğimizin bir gereği olarak yapmak zorunda kaldık. Her kare bir dram, her kare bir tanık, bir belge olarak gazete arşivlerinde tarihe tanıklık edecek.

Meslekte 20 yılımı devirdim. Bu s黵e i鏸nde bir 鏾k 鰊emli olaya tanıklık ettim. Bizim meslekte gazeteciler hayatı bir g黱 鰊ce yaşar. yaptığımız her haberin canlı tanığı olarak olayları bir g黱 鰊ce yaşarız.Ertesi g黱 bu olayları veya 黮kede yaşanan 鰊elmi konuları halkımıza duyururuz. Ama biz onlardan 鰊ce 鼁黮黵, sevinir, belkide ağlarız. Gazeteciler de duygulu insanlardır. Başkasını bilme ama, en azından ben 鰕leyimdir. Tabi 鰊ce insanız...
Aama meslekte bazen duygularınızı bastırmak zorunda kalırsınız.Yada olup biteni g鰎mezden gelip, bazen de i鏸nize atarsınız. Yani işimiz biraz 鰊e ge鏴r. Aslında bizim meslekte o kadar 鏾k şey yaşanıyor ki, ama hepsini burda anlatmak m黰k黱 değil.

Ben burada CV'den 鏾k biraz kendimle ilgili ve meslek hayatımdan tiyolar verdim sanırım. Ya neyse, bizim meslek b鰕le işte. Zoru, kolayı,acısı,tatlısıyla 20 yıl gerida kaldı. Ben halen Star Gazetesinde 鏰lışmaya devam ediyorum. Bol bol fotoğarf 鏴kmeyi de ihmal etmiyorum tabi. Bundan sonra en g鼁el kareleri sizlere aktarmaya devam edicem.

CEMAL K諽躃
Member Since
2006-11-20
Equipment
Canon EOS 1D, Canon 30D, Nikon DCS 760, Nikon F3, Nikon F90 x
Note

Silver Note Writer Silver Note Writer [C: 6 W: 0 N: 86] (714)
ceka is a favorite of 12 members.

Random photos

Map of Photographed Countries

Photo Location Information
Turkey 219 view photos view map
All Countries 219 view photos  
Snapshot
  • Photos 219
  • Critiques 38
  • Favorites 0
  • Travelogues0
Groups
  • No public groups
total 1
Favorites
explore TREKEARTH